Erasmus+ проект на средното училище

Erasmus+ 2018-1-BG01-KA101-047517

ПРОЕКТ „ДА НАПРАВИМ ОБУЧЕНИЕТО В УЧИЛИЩЕ ПО-ВИЗУАЛНО И НАСОЧЕНО КЪМ НУЖДИТЕ НА УЧЕНИЦИТЕ“ 

ПРОГРАМА ЕРАЗЪМ+ KA122-SCH – SHORT-TERM PROJECTS FOR MOBILITY OF LEARNERS AND STAFF IN SCHOOL EDUCATION 

Период на проекта: 01.06.2023-31.07.2024 

Проектът е с продължителност 14 месеца. 

Основната цел и резултат на проекта е промяна на инструментите и подходите в преподаването, като те станат по визуални, отчитащи специфичните особености на отделния ученик, учебните материали да станат по интерактивни и използващи качествена мултимедия. Така учениците ще знаят и могат повече и ще се повиши мотивацията им.   

С този проект искаме да постигнем следните 3 основни цели: 

Цел 1 : Учителите да усвоят знания, умения и инструменти за създаване на видео съдържание и използване на видеото като инструмент за преподаване и оценка на знанията по различните предмети. 

Цел 2 : Внедряване в учебния процес на дигитални инструменти за видео и мултимедийно съдържание, използвани чрез проблемно-базиран подход, съобразени с възрастовите особености на учениците и учебния предмет 

Цел 3 : Обогатяване на STEAM методите за преподаване в училище чрез работа по проектни задания базирани на видео заснемане и обработка, превод и създаване на субтитри, прилагане на ефекти.

Основните дейности са участие в 2 структурирани курса: 

1. „Video and Digital storytelling for creating assessment and educational materials“, гр. Фуншал, о.Мадейра (Португалия)

2. „Multimedia and web-based interactive materials in pre-school and school education“ гр. Манавгат (Турция)

 

В структурираните курсове взеха участие общо 8 учители, по четири в структуриран курс.

След курса, участниците приложиха в обучението наученото по време на структурираните курсове. В началото на учебната 2023-2024 учебна година те проведоха обучение на колегите си, които не са взели участие в мобилностите, за да ги запознаят с наученото на курса. Повишаването на квалификацията на всички учители по избраната от нас тема за мултимедийни интерактивни учебни материали и използване на нови методи като видео и дигитално разказване на истории е важно за по-качественото обучение в училище. Съответните обучения бяха включени в Плана за училищната квалификационна дейност. Бяха разработени и онлайн мултимедийни материали за проверка на знанията на учениците. Електронното оценяване е важна част от училищния живот.

Проект: Иновации за по-добра функционална грамотност на учениците

Дейност Мобилност на персонала

Период:  01.10.2018-30.09.2019

Цели на проекта:

– Намиране на нови диференцирани подходи в обучението с цел по-добра интеграция в учебния процес и социалното включване на различните групи ученици, включително тези със СОП.

– Намиране на съвременни методики за подобряване и разширяване на чуждоезиковите компетенции на учениците.

– Повишаване на квалификацията на ръководния и учителския състав, с цел изграждане на ефективна училищна система за електронно оценяване на учениците.

– Разучаване на методи и начини за промяна на организацията на преподаването и обучението, като се интегрират дейности на открито в часовете.

Целева група: Целевата група на проекта са учителите в училището и педагогическите специалисти.

Застъпени теми в проекта:

Проектът предвижда обучение на учители и ръководни кадри от училището в структурирани курсове в страни от ЕС, по теми отговарящи на поставените в европейския план четири цели и сфери за подобрение. Предвижда  се участие на 9 човека от персонала в 4 структурирани курса по следните теми:

1.            Диференцирани подходи при обучението за нуждите на учениците от различните групи:  Diverse Society – Diverse Classroom.

2.            Съвременни интерактивни методи в преподаването на английски език.

3.            Система за оценяване на учениците с помощта на дигитални иструменти

4.            Пренасяне на обучението извън класната стая, на открито.

Планираните обучения и дейности са за период от 12 месеца и включват:

1. Обучение в структурирани курсове:

 -English and Methodology for teachers of English- 2 участници, учители по английски език, един в Горен и един в Прогимназиален етап. Място Единбург, UK. Месец август, 2019

 -eAssessment: Assessment of/for learning with digital tools. – 3 участници, директорът на училището и двама учители, единият по ИТ. Място Мадейра, Португалия. Месец март, 2019

 – Diverse Society – Diverse Classroom – 2 участници. Място; Боргарнес, Исландия. Месец април, 2019

 – Learning subjects and social skills outside – 2 участници, учители по физ.възпитание и спорт в двете образователни степени в училището. Място Боргарнес, Исландия. Месец май, 2019

2. Намиране на партньорски училища за съвместна дейност по бъдещи проекти сред участниците в структурираните курсове.

3. Стартиране на eTwinning проекти по теми от курсовете в проекта.

4. Разпространение на резултатите в училището, града, общината и на национално/международно ниво.