eTwinning проект на средното училище
Награди:
Национален знак за качество; Европейски знак за качество; Първо място на Националните eTwinning награди 2018 в категория „Демократично участие“
Линк към сайта: https://twinspace.etwinning.net/33109
Това е стратегическо партньорство, комбиниращо eTwinning и проект по Еразъм+ KA2 между седем училища, който стартира на 1 декември 2016 г. И приключи 2018 година.
Възрастова група: От 8 до 18 години
Координатор на проекта е СОУ „Цар Симеон Велики“, България.
Партньори: Istituto Comprensivo Melvin Jones Orazio Comes, Италия Szkola Podstawowa im. St.Mikolajczyka w Jaszkowej Dolnej, Полша Scoala Gimnaziala Pietroasa, Румъния Ceip Luis Gernuda, Испания Darica Namik Kemal Ilkokulu, Турция De La Salle College Sixth Form, Малта
Целите на нашия проект са:
1. Да споделяме и развиваме европейски добри практики и инструменти за това как да променим „класическото“ образование в „приобщаващо“ образование.
2. Подобряване на разбирането на учениците за европейските ценности – свобода, толерантност и недискриминация, чрез образование.
3. Да помогне за интеграцията на ученици мигранти и бежанци.
4. Подобряване на ИКТ и цифровите умения на учениците и учителите.
Крайният продукт на проекта включва:
– публичен TwinSpace на проекта
– комикс, историята на 3 семейства и пътуването им от войната в Сирия до ЕС („Пътуването до дванадесетте звезди“ – отпечатана и онлайн издание).
– брошура на английски и всички езици на проекта.
– фотоконкурс „Имам право да имам приятел“.
– Филмът „Нашата Европа, нашето бъдеще“ за популяризиране на идеята, че ако някой иска да се премести в Европа, той трябва да се интегрира в европейското общество
– Осем Eurogame (4 игри на маса и 4 онлайн игри), за да направят учениците по-запознати с ценностите, институциите и правилата на ЕС.
– книжка с описание на Евроигрите (отпечатана и онлайн издание)
Учителите и учениците ще повишат тяхната информираност и чувство за европейска идентичност, по-добра интеграция на ученици от групи в неравностойно положение, подобрени преподавателски компетентности. Ще имаме разпространение на всички етапи от проекта и ще го използваме за разпространение в интернет, пресата, медиите, работни срещи, срещи с младежки работници, лица, вземащи решения, и неправителствени организации.
Линк към сайта: https://twinspace.etwinning.net/53385
Описание на проекта: Този eTwinning проект подкрепя работата по проекта „Еразъм +“ „Множество пътища към грамотността: диференцирани инструкции за различни ученици“. В него участват училища от Гърция, Кипър, Испания, Уелс, България, Румъния и Чехия. Учителите, в тясно сътрудничество с образователната общност (изследователи, родители, ученици и други членове) ще учат и разработват нови методи на преподаване: визуална грамотност (VL) и / в диференцирано обучение (DI). В медийната ера децата се сблъскват с читателската грамотност и предизвикателствата на VL дори в ранна начална училищна възраст.
Резултати:
Нашият VL и DI проект се възприема по-малко като изолиран училищен проект по един предмет и повече като комбиниран резултат от образователни дейности, включващи други области на знанието (езици, изкуство, музика, драма, ИКТ, социални изследвания и т.н.)
Резултатите, които се очакват по време на проекта, са окончателните резултати на дейностите заедно с книга с всички наши дейности по проекта на различни езици, ресурсите от съвместното обучение на учителите и окончателно ръководство за целия проект и публичен TwinSpace.
Очаква се проектът да окаже въздействие върху училището като „цялост“, тъй като засяга ученици, учители, родители, местната общност, като подпомага цялостното подобряване на качеството на училището и сътрудничеството на много нива и като разпространява практиките на проекта и резултати (с помощта на различни инструменти) за множество целеви групи. И накрая, устойчивостта в този проект е гарантирана, тъй като всички партньори се ангажират с изграждането на мрежа от стабилни взаимоотношения
Линк към сайта: https://twinspace.etwinning.net/151685
Описание на проекта: Проектът има за цел повишаване на качеството и ефективността на преподаването и ученето чрез предоставяне на равни възможности на всички видове ученици, в смесени класове, прилагане на приобщаващо образование, електронно обучение и ИКТ.
Участниците са от пет средни училища в България, Естония, Португалия, Италия и Сърбия. Една от добавената стойност на проекта е достигането до ученици със специални нужди или групи в неравностойно положение в нашите училища и в други училища в нашите страни.
Проектът ще има дългосрочни ползи на всяко ниво: ученици, учители, образователна институция и други заинтересовани страни. Някои от предимствата са:
Учителите ще се запознаят с новите методи на преподаване за приобщаваща класна стая. Успешното приобщаващо образование се случва предимно чрез приемане, разбиране и отчитане на различията и разнообразието на учениците. Те ще знаят как да прилагат дистанционно обучение за определен период от време и какви са ползите от използването на инструменти за електронно обучение в подкрепа на преподаването и ученето в класната стая.
Очаквани резултати:
Количествените резултати от проекта са:
– изходно проучване в петте училища;
– публичен TwinSpace;
– комикс „Учим най-добре, когато се учим заедно“ (учениците споделят реални истории);
– ръководство за учители „Как да трансформирам общообразователните материали в приобщаващи образователни материали?“;
– инструментариум „Електронна педагогика за дистанционно обучение и за класната стая“;
– набор от пет видео урока „Три стъпки за изграждане на наистина приобщаваща класна стая“;
– пет местни работилници;
– четири онлайн обучения;
– онлайн дискусия „Три стъпки за изграждане на наистина приобщаваща класна стая“
Качествените резултати от проекта са:
– развити дигитални умения;
– по-добро разбиране на ползите от приобщаващото образование за ученици със и без увреждания / специални нужди;
– подобрени училищни политики за приобщаващо образование или неочаквана ваканция; – развити преподавателски умения за приобщаваща класна стая и дистанционно обучение.
Линк към сайта: https://twinspace.etwinning.net/141531
Описание на проекта: Този проект се изпълнява заедно с и проект Erasmus + KA2 под същото заглавие. Ние вярваме, че образованието е ключово за справяне с основните социално-икономически промени и проблеми, пред които е изправена Европа. В същото време през последните години училищата търсят нови методи за повишаване на мотивацията на учениците за учене и за справяне с отпадането от училище. Неформалното образование и неговите методи могат да помогнат на училищата да разработят нови подходи и инструменти.
Културното наследство е широка тема, която може да комбинира, да си позволи и да вдъхнови учителите и младежките работници да организират общи дейности с учениците. Нашето споделено културно наследство е в основата на европейския начин на живот. Той ни заобикаля в нашите градове, природни пейзажи и археологически обекти. Нашият проект съчетава по нов начин методите от неформалното образование, ИКТ, училищните предмети и културното наследство. Нека да преподаваме химия и математика чрез неформални методи и кумтуриране.
Резултати от проекта:
– инструментариум „Музеите и археологическите забележителности като класна стая“ – печатна и интерактивна онлайн версия. Комплектът от инструменти ще съдържа неформални описания на методи, планове на уроци за учители по всички предмети (включително STEM), ИКТ, цифрови и онлайн ресурси като (презентации, игри, видео уроци и приложения);
– интерактивна онлайн карта (ScribbleMap) за представяне на партньорите и дейностите по проекта;
– eTwinning проект / TwinSpace, съдържащ проектни материали;
– Фейсбук страница „Неформално в учебните предмети за формално образование чрез култура и ИКТ“
– уеб страница с всички проектни продукти
– YouTube канал с видео уроци.
Линк към сайта: https://twinspace.etwinning.net/81614
Описание на проекта:
Този eT проект е във връзка с проекта по „Еразъм +“ „Създаване на иновативна платформа за комуникация и преподаване в дигитално общество“. Основното предположение зад проекта е разбирането, че учителят е ключовата фигура в образователния процес, чиито умения и компетенции са определящи за качеството и ефективността на образованието. Екипът на проекта се състои от седем различни институционални партньори (училища, НПО и два регионални отдела за образование) от България, Малта, Холандия и Турция. По този начин проектът включва организации, които работят в различни социално-икономически, културни и образователни контексти. Целевата група се състои от около 50 учители по английски език и 200 ученици. Освен това проектът ще достигне до около 300 учители и ученици от училища, които не участват в проекта. Дейностите по проекта ще имат както краткосрочно, така и дългосрочно въздействие.
Резултати от проекта:
По време на проекта ще бъдат постигнати следните резултати:
• разработване на иновативна методология на преподаване и изучаване на английски език;
• създаване на нова платформа за комуникация и обмен на добри практики и методология на преподаване и изучаване на английски език;
• проектиране на нови учебни материали от учителите и учениците, участниците в проекта;
• установяване на партньорства с училищата по проекта, регионалните образователни власти и НПО, които не са членове на консорциума;
• обмен на добри практики между партньорите;
• учителите ще знаят как да използват методите от неформалното образование във формалното образование (уроците в класната стая).
Там ще бъдат крайните продукти:
– публичен Twinspace със снимки, форум и много подложки,
– платформа – уеб сайт за учители и студенти,
– книга – ръководство за учителите за методологията, ръководство за учители как да се прилагат неформални методи в училище и ИКТ ресурси – тестове, игри, презентации, образователни филми.